Dnia 13 października 2022 r. weszły w życie zmiany Kodeksu spółek handlowych („k.s.h.”), które dotyczą zasad nadzoru nad spółkami handlowymi. Jedne z najistotniejszych zmian dotyczą rad nadzorczych.
Rady nadzorcze otrzymały wiele nowych narzędzi (zwłaszcza do kontroli zarządu), a ich kompetencje, obowiązki i zakres odpowiedzialności znacznie wzrósł. Wzmocnienie zakresu nadzoru nad spółką, sprawowanego przez radę nadzorczą, realizowane jest poprzez doprecyzowanie katalogu obowiązków członków tego organu oraz określenie zasad ich odpowiedzialności z tytułu podejmowanych działań lub zaniechań.
Nowelizacja między innymi:
(Brak przekazywania radzie nadzorczej określonych informacji będzie przestępstwem ściganym z urzędu. Odpowiedzialność ponosić będzie zarząd, prokurenci, osoby zatrudnione w spółce na podstawie umowy o pracę lub wykonujące na rzecz spółki w sposób regularny określone czynności na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia albo innej umowy o podobnym charakterze.)
Współpraca zarządu i rady nadzorczej będzie monitorowana corocznie na zwyczajnych zgromadzeniach w ramach dodatkowych sprawozdań rady nadzorczej (na wzór sprawozdań zarządu z działalności spółki).
Nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych wprowadza do polskiego prawa handlowego zasadę oceny biznesowej zwaną „business judgement rule” – regułę osądu biznesowego – w zakresie oceny działań członków organów spółek. (art. 293 § 3 k.s.h.)
Reguła ta polega na przyznaniu pierwszeństwa biznesowej ocenie sytuacji dokonywanej przez członków organów spółek, którzy odpowiadają za główną działalność operacyjną i decyzyjność w spółce. Reguła ta dotyczy członków zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz likwidatorów spółek kapitałowych i wychodzi z założenia, iż w warunkach ryzyka biznesowego organy zarządzające muszą mieć swobodę podejmowania decyzji bez obawy przed możliwymi konsekwencjami prawnymi swoich działań. Wyżej wskazane osoby działające w organach spółki, nie naruszą obowiązku dołożenia staranności wynikającej z zawodowego charakteru swojej działalności, jeżeli postępując w sposób lojalny wobec spółki, działają w granicach uzasadnionego ryzyka gospodarczego, w tym na podstawie informacji, analiz i opinii, które powinny być w danych okolicznościach uwzględnione przy dokonywaniu starannej oceny.
Stąd, wnioskować można, iż przy ocenie działania danej osoby będącej członkiem organu spółki pomocne będą wszelkie informacje, analizy, opinie, którymi dysponował zarząd / rada nadzorcza przy podejmowaniu decyzji, co w pewnością wzmocni tendencję do tworzenia i gromoadzenia dokumentacji w obronie stanowiska.
Udostępnij na FacebookuJesteśmy dynamicznie rozwijającą się kancelarią radców prawnych wyspecjalizowaną w zakresie pełnej i kompleksowej obsługi prawnej podmiotów gospodarczych polskich i zagranicznych.
Kliknij i dowiedz się więcej