Przewiń do aktualności

Ograniczenia zarządu w reprezentacji Sp. z o.o. w świetle art. 210 Kodeksu spółek handlowych

20.05.2025 - Marta Sawicka

Art. 210 kodeksu spółek handlowych to przepis, który odgrywa kluczową rolę w ochronie interesów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w szczególności w sytuacjach, gdy zachodzi ryzyko konfliktu interesów pomiędzy spółką, a jej zarządem. Jego zastosowanie ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa obrotu i odpowiedzialności osób pełniących funkcje w organach spółki.

Zgodnie z art. 210 § 1 Kodeksu spółek handlowych: „W umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników”

Oznacza to, że spółka z o.o. nie może być reprezentowana przez zarząd ani przez prokurenta przy zawieraniu umowy z członkiem tego zarządu, bez względu na to ulu jest członków zarządu i jakie są zasady reprezentacji spółki. Celem przepisu jest uniknięcie sytuacji, w której ta sama osoba działałaby po obu stronach czynności prawnej oraz ochrona interesów spółki, w przypadku kolizji interesów z członkiem jej zarządu.

Jednoosobowa spółka z o.o. i jedyny członek zarządu

W przypadku jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jedyny wspólnik jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu, art. 210 k.s.h. mógłby budzić wątpliwości praktyczne. Taka sytuacja występuje np. w spółkach powstałych w wyniki przekształcenia jednoosobowych działalnościach gospodarczych w spółkę z ograniczona odpowiedzialnością

Zgodnie z art. 210 § 2 k.s.h. jeżeli wspólnik, o którym mowa w art. 173 § 1 k.s.h. jest zarazem jedynym członkiem zarządu, art. 210 § 1 nie ma zastosowania, a czynność prawna między tym wspólnikiem, a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego. Czynność taka nie wymaga zatem powołania pełnomocnika czy reprezentacji rady nadzorczej, ale musi przybrać formę aktu notarialnego, chyba że jest to czynność prawna dokonywana przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym

Brak zachowania warunków określonych w art. 210 k.s.h. skutkuje nieważnością czynności prawnej, a w rezultacie może prowadzić do:

W rezultacie może to prowadzić do:

  • ryzyka sporów sądowych,
  • zarzutu działania na szkodę spółki,
  • odpowiedzialności odszkodowawczej członka zarządu, sankcji podatkowych lub ZUS w przypadku umów o pracę lub świadczenie usług;

Art. 210 k.s.h. ma praktyczne zastosowanie m.in. przy:

  • zawieraniu i zmianie umów (o pracę, zlecenie, sprzedaży, darowizny, najmu) z członkiem zarządu,
  • prowadzeniu postępowań sądowych lub mediacyjnych z udziałem członka zarządu,

 

Art. 210 k.s.h. ma ogromne znaczenie praktyczne i nieprzestrzeganie jego wymogów może mieć poważne konsekwencje dla spółki oraz członków zarządu. Szczególna ostrożność powinna towarzyszyć działaniu w jednoosobowej spółce z o.o.

W naszej kancelarii zapewniamy kompleksową obsługę prawną w zakresie reprezentacji spółki z o.o., sporządzania uchwał, pełnomocnictw oraz przygotowania i weryfikacji umów zawieranych z członkami zarządu.

 

O nas

Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się kancelarią radców prawnych wyspecjalizowaną w zakresie pełnej i kompleksowej obsługi prawnej podmiotów gospodarczych polskich i zagranicznych.

Kliknij i dowiedz się więcej
Agnieszka Radniecka
Agnieszka Radniecka
radca prawny
+48 600 150 659
Marta Sawicka
Marta Sawicka
radca prawny
+48 609 732 952
Przewiń do góry