O wejściu w życie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, która zastąpi dotychczasową tzw. Ustawę deweloperską, pisaliśmy tutaj
Nowym rozwiązani, które wejdzie w życie 1 lipca 2022 roku jest umowa rezerwacyjna. W zasadzie, umowy rezerwacyjne były powszechnie stosowane przez deweloperów, jednakże umowa taka nie była regulowana
Umowa rezerwacyjna zawierana jest pomiędzy deweloperem a potencjalnym kupującym, których chce dokonać rezerwacji lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Na tej podstawie, deweloper zobowiązuje się do nieoferowania zarezerwowanego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego innym zainteresowanym przez czas określony w tej umowie.
Zgodnie z nową ustawą zawarcie umowy rezerwacyjnej nie będzie obowiązkowe. Umowa rezerwacyjna określać ma zarówno prawa przysługujące kupującemu , a także obowiązki sprzedającego czyli dewelopera. Deweloper jest zobowiązany do informowania o zmianach w prospekcie w trakcie trwania umowy rezerwacyjnej i zakresu tych zmian.
Dla Umowy rezerwacyjnej wymagana jest zwykła forma pisemna pod rygorem nieważności i musi zawierać następujące elementy:
Oprócz powyżej opisanych postanowień, Strony mogą zawrzeć również inne postanowienia, albowiem ustawowy katalog warunków jest otwarty. Ograniczeniem ustawowy jest, aby umowa miała charakter terminowy tj. została zawarta na czas określony.
Opłata rezerwacyjna
Umowa może (ale nie musi) przewidywać obowiązek uiszczenia przez klienta opłaty rezerwacyjnej. Wysokość opłaty nie może przekraczać 1 proc. ceny lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, która określona jest w prospekcie informacyjnym.
Opłata rezerwacyjna zaliczana jest na poczet ceny nabycia lokalu lub domu jednorodzinnego. Deweloper, nie później niż w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy deweloperskiej obowiązany jest przekazać opłatę rezerwacyjną na mieszkaniowy rachunek powierniczy prowadzony dla przedsięwzięcia deweloperskiego bądź zadania inwestycyjnego.
Opłata rezerwacyjna jest niezwłocznie zwracana rezerwującemu w sytuacji, gdy:
W przypadku:
deweloper zwraca rezerwującemu opłatę w podwójnej wysokości
Podstawa prawna:
ustawa z 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2021 r., poz. 1177 ze zm.)
Udostępnij na FacebookuJesteśmy dynamicznie rozwijającą się kancelarią radców prawnych wyspecjalizowaną w zakresie pełnej i kompleksowej obsługi prawnej podmiotów gospodarczych polskich i zagranicznych.
Kliknij i dowiedz się więcej