Od tygodnia, czyi od wejścia w życie przepisów dotyczących Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistszych, klienci pytają nas kto i kiedy ma obowiązek zgłoszenia się do Rejestru. Poniżej omówienie: kto, kiedy i jak powinien się zgłosi
1. Podstawa Prawna
W dniu 13 października 2019 roku weszły w życie przepisy ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. 2019 poz. 1115, ze zmianami). Ustawa implementuje przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu (tzw. IV dyrektywa AML). Dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do przechowywania informacji na temat beneficjentów rzeczywistych w centralnym rejestrze oraz do udostępniania tych informacji właściwym organom i jednostkom analityki finansowej, a także podmiotom zobowiązanym (w ramach stosowania środków należytej staranności wobec klienta).
Wyżej wymieniona ustawa tworzy Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych.
2. Czym jest CRBR
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych gromadzi i przetwarza informacje o beneficjentach rzeczywistych, tj. osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką.
W Rejestrze gromadzone są dane dotyczące beneficjentów rzeczywistych spółek:
3. Beneficjent rzeczywisty, czyli kto?
Beneficjentem rzeczywistym spółki są osoby fizyczne:
W przypadku spółki – osoby prawnej, beneficjentem rzeczywistym spółki jest:
4. Zgłoszenie do CRBR
Dane do Rejestru zgłasza wyłącznie osoba uprawniona do reprezentacji spółki. Nie ma możliwości powierzenia tego zadania innym osobom
Zgłoszenie do CRBR składa się bezpłatnie w formie elektronicznej na stronie internetowej https://www.podatki.gov.pl/crbr/
Zgłoszenie do rejestru obejmuje:
b) TERMIN
Spółki, które zostały wpisane do KRS przed dniem wejścia w życie przepisów dotyczących Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (13 października 2019 r.), mają obowiązek zgłosić informacje o beneficjentach rzeczywistych do 13 kwietnia 2020 r.
Podmioty, które zostały wpisane do KRS po 13 października 2019 r., mają obowiązek zgłosić dane beneficjenta rzeczywistego nie później niż w terminie 7 dni od dnia wpisu do KRS.
Rejestr jest publiczny i umożliwia każdemu nieodpłatny dostęp do informacji o beneficjentach rzeczywistych, przez co zapewnić ma większą kontrolę obywateli oraz przyczynie się do zwiększenia zaufania do rynku finansowego i uczestników obrotu gospodarczego.
Udostępnij na Facebooku
Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się kancelarią radców prawnych wyspecjalizowaną w zakresie pełnej i kompleksowej obsługi prawnej podmiotów gospodarczych polskich i zagranicznych.
Kliknij i dowiedz się więcej