Przewiń do aktualności

Nietrafiony pomysł na biznes? Co dalej ze spółką w organizacji…..

07.02.2019 - Marta Sawicka

Wydaje nam się, że wpadliśmy na genialny pomysł na biznes. Szybko ze znajomymi zakładamy spółkę i…….co dalej. Może niestety okazać się, że przeszacowaliśmy nasze siły albo źle oszacowaliśmy kosztów wymarzonego przedsięwzięcia, albo…..podobną działalność już ktoś prowadzi i nasza firma wcale nie będzie taka innowacyjna jak nam się wydawało, a może wspólnicy zawodzą, bo ich zapał wyczerpał się po zawarciu umowy spółki. Powodów do zamknięcia spółki, która jeszcze nawet na dobre nie wystartowała może być cała lista, życie przecież pisze najróżniejsze scenariusze….

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, od chwili zawarcia umowy (aktu założycielskiego) spółka, aż do momentu zarejestrowania jej przez sąd jest spółką w organizacji, która może zaciągać zobowiązania, nabywać prawa, pozywać lub być pozwaną.

W przypadku niezłożenia wniosku do sądu o zarejestrowanie Spółki w terminie 6 miesięcy od zawarcia umowy spółki (w przypadku zawarcia umowy spółki przy użyciu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym, termin ten wynosi 7 dni) lub uprawomocnienia się postanowienia sądu o odmowie wpisu spółki do rejestru, umowa spółki rozwiązuje się z mocy prawa.

Jakie w związku z tym należy podjąć czynności?

Do likwidacji spółki z o.o. w organizacji stosuje się przepisy o likwidacji spółki z o.o. z pewnymi odstępstwami.

Należy przeprowadzić postępowanie likwidacyjne, które co do zasady przeprowadza zarząd Spółki. Jeżeli Spółka jest w stanie rozliczyć się ze wspólnikami z wniesionych wkładów oraz zapłacić swoje zobowiązania, wówczas mówimy o tzw. uproszczonym postępowaniu likwidacyjnym.  W przeciwnym wypadku likwidatorzy (zarząd, likwidatorzy powołani przez wspólników bądź przez sąd rejestrowy) zobowiązani są do przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w tym m.in.:

    • ogłoszenia o otwarciu likwidacji spółki i wezwać wierzycieli do zgłaszania wierzytelności;
    • zakończenia bieżące interesy spółki, ściągnięcia wierzytelności, zaspokojenia i zabezpieczenia wierzycieli, upłynnić majątek spółki;
    • zwołania zgromadzenia wspólników w celu zatwierdzenia sprawozdania likwidacyjnego;

Przed założeniem Spółki lepiej się więc poważnie przeanalizować swój biznesplan, może się bowiem okazać, że formalności związane z likwidacją spółki będą dużo większe niż z związane z jej założeniem.

O nas

Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się kancelarią radców prawnych wyspecjalizowaną w zakresie pełnej i kompleksowej obsługi prawnej podmiotów gospodarczych polskich i zagranicznych.

Kliknij i dowiedz się więcej
Agnieszka Radniecka
Agnieszka Radniecka
radca prawny
+48 600 150 659
Marta Sawicka
Marta Sawicka
radca prawny
+48 609 732 952
Przewiń do góry