Przewiń do aktualności

Wejście w życie przepisów przeciwdziałających tzw. „patodeweloperce” przesunięte na 1 sierpnia 2024

23.04.2024 - Marta Sawicka

Zmieniona została data wejścia w życie przepisów o patodeweloperce na 1 sierpnia 2024m roku. Zmiana ta jest efektem apeli samorządowców, organizacji przedsiębiorców oraz ekspertów do ministerstwa rozwoju. 

O nowelizacji przepisów, a mianowicie rozporządzenia z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, czyli o przepisy o patodeweloperce, pisaliśmy na naszym blogu: Wielorodzinne budynki mieszkalne – nowe przepisy w zakresie odległości, nowe zasady dotyczące wózkowni, balkonów, loggii oraz izolacyjności akustycznej lokali, przeciwdziałanie „patodeweloperce” – cd. – zmiany dotyczące miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych.

Pierwotnie miały wejść w życie 1 stycznia 2024 r. Jednak pod wpływem licznych apeli Ministerstwo Rozwoju i Technologii zdecydowało się przesunąć tę datę na 1 kwietnia. Okazało się jednak, że to nie wystarczy i potrzeba więcej czasu na wdrożenie tych przepisów w życie, resort rozwoju pod wpływem licznych apeli przesunął więc datę wejścia w życie przepisów o patodeweloperce na 1 sierpnia. 

Samorządy, organizacje przedsiębiorców oraz eksperci wskazywali, że nowe  przepisy spowodują konieczność przeprojektowania inwestycji, a także, że podczas prac nad przepisami nie wzięto pod uwagę, że średni czas realizacji inwestycji trwa w Polsce pięć lat, z czego trzy lata zajmują procedury administracyjne.

Nowe przepisy mają poprawić komfort mieszkańców inwestycji deweloperskich. Przewidują m.in.:

  • minimalną odległość od granicy działki w przypadku budynku wielorodzinnego o wysokości ponad cztery kondygnacje naziemne będzie wynosiła pięć a nie cztery metry.
  • odległość między balkonami na odrębnej płycie balkonowej będzie musiało być minimum cztery metry, a w przypadku mniejszej odległości lub balkonów na jednej płycie, konieczne będzie stosowanie przegród o odpowiedniej grubości i wysokości.
  • obowiązkowe place zabaw, przy bloku lub na osiedlu, w których jest więcej niż 20 mieszkań;
  • minimalną powierzchnię lokalu użytkowego, która będzie musiała wynosić 25 m2, a mniejsze lokale użytkowe będą mogły być lokalizowane na poziomie parteru budynku, z bezpośrednim dostępem do nich z ulicy.

 

Postawa prawna: Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 marca 2024 r. w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

O nas

Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się kancelarią radców prawnych wyspecjalizowaną w zakresie pełnej i kompleksowej obsługi prawnej podmiotów gospodarczych polskich i zagranicznych.

Kliknij i dowiedz się więcej
Agnieszka Radniecka
Agnieszka Radniecka
radca prawny
+48 600 150 659
Marta Sawicka
Marta Sawicka
radca prawny
+48 609 732 952
Przewiń do góry