Przewiń do aktualności

Zaufanie w biznesie a uregulowanie zasad współpracy

22.02.2019 - Agnieszka Radniecka

Na sukces w biznesie składa się wiele elementów, które powinny być odpowiednio przemyślane i wdrożone. Aby jakieś przedsięwzięcie się powiodło potrzeba:

  1. wizji – pomysłu na biznes;
  2. biznes planu – wyznaczenia m.in. krótko i długoterminowych celów danego przedsięwzięcia; zbadania faktów i dokonania odpowiednich obliczeń;
  3. zbudowania dogodnego środowiska dla firmy, opartego na relacjach z ludźmi – pracownikami, współpracownikami, kontrahentami, klientami;
  4. zastosowania szeregu narzędzi: organizacyjnych, zarządczych, finansowych oraz nowoczesnych narzędzi sprzedażowych, adekwatnych do prowadzonej działalności gospodarczej;
  5. oraz przełożenia przedmiotowej wizji, biznes planu, relacji z ludźmi, narzędzi na grunt przepisów prawa.

Od jakiegoś czasu, chcąc jeszcze bliżej poznać problemy i trudności przedsiębiorców, tych zaczynających swoją przygodę z biznesem, urzeczywistniających swoje pomysły, jak i tych, którzy od wielu lat prowadzą dobrze prosperujące średnie i duże firmy, uczestniczymy w licznych wydarzeniach i warsztatach dla przedsiębiorców.

Z  inspirujących rozmów z samymi przedsiębiorcami, jak i profesjonalistami z różnych dziedzin obecnych w biznesie, wynika, że przedsiębiorcy w budowaniu i rozwijaniu firm bardzo wysoko cenią sobie zaufanie i dobre relacje w osobami uczestniczącymi w ich przedsięwzięciach, często rezygnując z uregulowania zasad współpracy w formie prawnej.

Z naszej perspektywy i doświadczenia wynikającego z praktyki świadczenia usług prawnych przedsiębiorcom, możemy śmiało przewidywać, iż każde takie zaniechanie stworzy liczne, mniej lub bardziej poważne problemy w bliższej lub dalszej przyszłości. Wielu przedsiębiorców szuka pomocy prawników dopiero  gdy „się pali” oczekując „zgaszenia pożaru”. Na niektóre pożary pomoc może przyjść za późno lub w ogóle nie być możliwa. Warto, odpowiedzialnie prowadząc swoją firmę, wziąć sobie do serca zasadę, iż „lepiej zapobiegać niż leczyć”. 

Najczęściej przedsiębiorcy rozpoczynający nowe przedsięwzięcie, w ramach nowej lub już funkcjonującej działalności gospodarczej, spotykają się z następującymi trudnościami:

  1. nie wiedzą w jakiej formie prawnej rozpocząć lub w jaką formę prawną zmienić prowadzoną działalność gospodarczą, jaka forma prawna byłaby dla nich najkorzystniejsza, najpełniej realizowałaby ich zamierzone cele oraz kształtowała współpracę z najbliższymi osobami,
  2. nie wiedzą jak zabezpieczyć swoje know – how, innowacyjne pomysły, tworzone przez siebie przedmioty własności intelektualnej, które są kluczowe dla firmy, tak by ich nie stracić np. przez czyny nieuczciwej konkurencji innych osób,
  3. mają problem z bieżącym ustalaniem i realizowaniem praw i obowiązków swoich, jaki i swoich pracowników i kontrahentów.

Wszystkie te trudności można usunąć, podejmując odpowiednie czynności prawne, regulując i zabezpieczając się na przyszłość.

W biznesie bardzo potrzebne jest zaufanie i budowanie dobrych relacji z wszystkimi uczestnikami danego przedsięwzięcia, jednak do dziś niestety zbyt często pokutuje przekonanie, że najlepsze jest gentelmeńskie porozumienie, że nie ma potrzeby zawierania umów czy podpisywania czegokolwiek, skoro sobie ufamy, że nie ma potrzeby angażowania w tą współpracę prawników.

Z naszego doświadczenia wiemy jednak, że jest wręcz przeciwnie. Dobrze przygotowane, jasne dla wszystkich stron regulacje prawne mogą bardzo wzmocnić i utrwalić zaufanie oraz dobre relacje z otoczeniem biznesowym, tworząc dla stron korzystną atmosferę bezpieczeństwa. Umowne regulacje prawne stanowią punkt odniesienia w momencie, gdy dojdzie do nieporozumienia lub sporu, a także narzędzie dla stron, gdy zaufanie i dobra relacja się zakończy.

O nas

Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się kancelarią radców prawnych wyspecjalizowaną w zakresie pełnej i kompleksowej obsługi prawnej podmiotów gospodarczych polskich i zagranicznych.

Kliknij i dowiedz się więcej
Agnieszka Radniecka
Agnieszka Radniecka
radca prawny
+48 600 150 659
Marta Sawicka
Marta Sawicka
radca prawny
+48 609 732 952
Przewiń do góry